Homlokzati és lábazati hőszigetelés

Az utóbbi időkben egyre fontosabb a házak felújításánál a hőszigetelés. Ennek egyik módja a külső falazatok szigetelése, azaz a homlokzati hőszigetelés ismertebb nevén a „dryvit”.
Három féle szigetelő anyag terjedt el a piacon: a polisztirol, a grafitos polisztirol, és a kőzetgyapot.
A grafitos polisztirolnak a hőszigetelése a gyártók állítása szerint 20-30%-kal jobb, mint a fehér polisztirolnak, viszont a fehér polisztirol a kedvezőbb ára miatt még elterjedtebb.
A kőzetgyapotos dryvit mellett két fontos tulajdonság szól, a tűzállóság és a légáteresztés. Nagyobb társasházaknál, paneleknél és közintézményeknél már előírás tűz gátló szakaszok beépítése, amihez a kőzetgyapot hőszigetelést használják. A légáteresztésnél fontos, hogy a színvakolat is légáteresztő legyen, ezzel a tulajdonsággal a szilikon és a szilikát alapú színvakolatok rendelkeznek.
Fontos a rendszergaranciáról is szót ejteni. A bevett szokás, hogy az alapanyagokat a kereskedések más és más gyártótól veszik meg, hogy versenyképes áron tudják kínálni a termékeiket. Ezekben az esetekben a gyártó elállhat a garancia vállalásától, mondjuk, ha a színvakolatot egy másik gyártó által készített ragasztóra, vagy alapozóra visszük fel. Ezért érdemes egy gyártónál letenni a voksot.
A színvakolat kiválasztásában nagy segítséget tudunk nyújtani azzal, hogy nem csak egy színkártya áll a rendelkezésünkre, ami köztudott, hogy egy nyomdai termék és sokszor köszönő viszonyban sincs a késztermékkel, hanem a megrendelő a színvakolatot késztermékként, egy 15x15cm-es palettán tudja kiválasztani.
A homlokzat hőszigeteléséhez hozzá tartozik a lábazat hőszigetelése is. A lábazatra az úgynevezett zárt cellás polisztirolt, vagy a gazdaságosabb lábazati polisztirolt alkalmazzuk. A lábazatra nem alkalmazhatunk homlokzati színvakolatot, erre díszítő gyöngy vakolatot, vagy valamilyen kültéri burkolatot helyezünk fel.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA